BÜSAS Bodrum Temizliği
derin dünya

Bodrum Limanı Temizlik

2016 Kış gezisi bünyesinde Bodrum’a giden kulübümüz üyeleri, Halikarnas iskelesinin yakınlarda temizlik yapmak için dalış yapma kararı aldı. 2 yıldız ve üzeri tecrübeli dalıcılardan oluşan 20 kişilik bir grup, ikişer kişilik dalış gruplarına ayrılarak bölgeyi temizledi ve 3 tona yakın atık malzeme çıkardı. Bodrum Liman Başkanlığı ile Bodrum Belediyesi’nin de destek verdiği temizlik çalışmasında çoğunlukla teknelerden bırakılan çöplerle kirlenen suyu temizleyerek önemli bir sosyal sorumluluk örneğine imza atılmış olundu.

Kulübümüz başkanı Onur Özkan Uzun, bu projenin tamamen doğaçlama olarak geliştiğini belirterek projenin hareket noktalarını şöyle anlattı : ‘’BÜSAS olarak genellikle ara tatilde Bodrum’a dalış eğitimleri yapmak için geliyoruz. Ve kaldığımız otelin konumundan ötürü Halikarnas iskelesinden yola çıkarak dalış bölgelerine gidiyoruz. Görüşün güzel olduğu bir günde, iskelede suyun dibinde çok fazla çöp olduğunu gördük ve dalış yapan insanlar olarak bölgeye çevreye bir faydamız dokunsun isteyip belediye ve liman başkanlığı ile iletişime geçtik. Geçtiğimiz Cuma günü (29 Ocak) harekete geçtik Pazartesi günü de temizliğimizi yaptık’’.

Bodrum Limanı Temizlik

Projenin ana hedefinin Halikarnas iskelesi civarlarını temizlemek olduğunu belirten Onur bu kapsamda üç ana hedef belirlediklerini ifade etti: ‘’Hedeflerden ilki iskele civarındaki sualtı canlılarına daha temiz ve doğal bir ortam oluşturmak; ikincisi çevreyi temizlemek ve insanlara duyarlılık adına bir mesaj vermek; üçüncüsü ise görüntü olarak iskele civarlarını daha göze hoş gelen bir hale getirmekti’’.

Bodrum Limanı Temizlik

Deniz dibi temizliği yaparken dikkat edilmesi gerekenleri ise şöyle belirtti:  ‘’Dalıcıların tecrübeli olması gerekir. O yüzden 2 yıldız ve üzeri dalıcılarımızla beraber daldık. 19 kişiydik. Dalışta vücudun tamamen kapalı olması önemli bir nokta, aşağıda ne tarz bir atığı elleyeceğinizin bir garantisi yok. O yüzden dalış elbiselerinin başlıklarının kapalı olması, vücudu tamamen sarması ve eldiven kullanımı oldukça önemli. Ayrıca eşli dalış sisteminin ve eşlerin önceden iyi belirlenmesi gerekir. Böylece o iki kişi sürekli birbirine yakın hareket eder ve birbirlerinden sorumludurlar. Her dalıcının yanında olası tehlikelere karşı (misinaya dolanma gibi) bir bıçak bulunmalıdır. Temizlik yapılacak bölge parsellere ayrılarak herkes kendi bölgesini baştan aşağı temizleyecek şekilde hareket edilir. Çöpleri koyduğumuz çuvallar ise içi delikle (patates çuvalı tarzı) olmalı ki daha sonra aşağıda içine attığımız atıklar suyun içinde yüzer gibi olmasın ve yukarı çekilirken ayrıca çuvalın içindeki suyu taşımak için de ekstra bir efor sarf edilmesin’’.